subheader

Sanal Sunucu Nedir

Sanal Sunucu kısaca VDS olarak da bilinen günümüzde yüksek verimlilik sunan teknolojidir. Kısacası sunucu üzerinde birbirlerinden bağımsız olacak şekilde birden fazla işletim sisteminin bulunmasını ifade etmektedir. Sanal sunucular ile fiziksel sunucularda yapılan işlemlerin tamamı yapılabildiği gibi daha verimli sonuçlar almak da mümkündür.

Sanal Sunucu Nasıl Çalışır?

Sunucu kiralama ya da satın al seçenekleri için önemli olan sanal sunucularda sistemin işleyişi sorunsuz çalışmaya dayalıdır. Bu sunucuların çalışabilmesi için öncelikle fiziksel sunucu ihtiyacı vardır. Fakat bu sunucunun içine kurulacak sanal RAM, disk ve işlemci tamamen kullanıcıya özel olarak atanmakta ve kullanıcının dışında başka sunucular tarafından kullanılmamakta, sonuçlarından etkilenmemektedir. Donanım kaynaklarının yüksek verimlilik sunacak şekilde tasarlanması üzerine sanal sunucular dijital projeler için son derece avantajlıdır. Özellikle makine üzerine birden fazla sunucunun da kurulabilmesi için kullanıcılar açısından da ekonomik çözümler sağlamaktadır.

Sanal Sunucular Nerelerde Kullanılır?

Sanal sunucu kullanım alanları oldukça geniştir. Genel olarak web sitesi barındırma, veri yedekleme, canlı yayın yapmak ve tüm web yazılımlarının tutulma amacıyla tercih edilmektedir. Herhangi bir sebepten ötürü erişimi engellenmiş olan ya da ulaşılamayan siteler sanal sunucu kullanıyorsa bu sunucu üzerinde yedeklenmiş olan site sonrasında tekrar hizmet vermeye devam edebilir. Bu bakımdan sürdürülebilir olması açısından da önemlidir. Bu sunucuların en önemli özelliklerinden birisi de sistem üzerinde kullanıcının kontrol yetkisinin tam olmasıdır. Kurulum işlemlerinin de pratik olmasından dolayı sunucu satın al seçeneği sonrasında hemen sunucunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Projeniz ya da siteniz üzerinde özelleştirmeler yapmak istiyorsanız sunucuya kolay şekilde bağlanarak istediğiniz değişiklikleri de zahmetsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ne Zaman Sanal Sunucu Tercih Etmelisiniz?

Sanal sunucu fiyatları ve performansı ile projeleriniz için önemli avantajlar sunmaktadır. Başlangıçta ya da ilerleyen süreçte sanal sunucu hakkında karar vermek istiyorsanız belirli etmenleri göz önünde tutabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı artmışsa ve siteniz yavaşladıysa sanal sunucu ideal bir çözüm olacaktır. E-ticaret siteleri için güvenlik çok önemli olduğundan kullanıcı bilgilerinin tam güvenli olması adına da yine sanal sunucular avantaj sağlayacaktır. BalHost tarafından sunulan sanal sunucular performans odaklı yapıları ile birlikte doğru çözümler almanızı mümkün kılar.